لیست درسهای گروه : تافل


آزمون تافل چیست ؟

 

تافل (TOEFL یا (Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان دوم ، آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینهٔ برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه ‌ها و موسسات آموزشی می ‌سنجد.

 

این آزمون توسط موسسه ETS در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از 9000 دانشگاه و موسسه در بیش از 130 کشور جهان مورد پذیرش قرار می ‌گیرد.

تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تاکنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند.

 

**  مدرک تافل تنها دو سال اعتبار دارد.

 کلاس تافل در غرب تهران ستارخان

آزمون تافل کاغذی یا PBT :

 

همانطور که از نام این آزمون مشخص است، داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون پاسخ دهند. این آزمون جای خود را رفته رفته به آزمون اینترنتی داده‌ است و در واقع در آینده ‌ای نه چندان دور کاملاً منسوخ خواهد شد.

 

در آزمون کاغذی 3 مهارت زبان آموز مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد :

 

مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

 

ساختار زبان (Structure and Language)

 

مهارت خواندن (Reading Comprehension)

 

علاوه بر 3 مهارت فوق یک قسمت برای مهارت نوشتن هم وجود دارد که در یک فرصت ۳۰ دقیقه‌ ای بایستی داوطلب بتواند در مورد موضوع مشخصی بنویسد. نمرات بدست آمده از هر قسمت بعد از تغییر مقیاس یافتن با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را مشخص می ‌کند. این نمره می ‌تواند بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ تغییر کند.

بنابراین هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد و همه شرکت کنندگان در این آزمون نمره آزمون را دریافت خواهند کرد. نمره مورد نیاز داوطلب بستگی به محلی دارد که داوطلب می‌خواهد نمره آزمون تافلش به آنجا ارسال شود.

معمولاً برای ادامه تحصیل در دانشگاه ‌های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ و برای شرکت در آزمون دکتری در داخل ایران نمره بالاتر از ۴۸۰ مورد نیاز است.

 

آزمون تافل اینترنتی یا iBT :

 

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین 2 نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر دفترچه» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز بتدریج راه یافت. آزمون «مبتنی بر کامپیوتر» یا CBT در سپتامبر 2006 متوقف شد.

 

در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخ های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوت هایی می ‌باشد که از جمله می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت های زبانی را پوشش می‌ دهد.

 

فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود 2 هفته می ‌باشد.

 

آزمون تافل هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

 

این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش برخلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است.

این آزمون نمی‌ تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود. البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی (طولانی تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سوال ها واقعاً تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌ شوند. انتخاب سوالات تقریباً به صورت تصادفی است.

 آموزشگاه تافل در غرب تهران ستارخان

۱. مهارت خواندن (Reading Comprehension)

 

این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها است. موضوع متن ‌ها آکادمیک بوده و معمولاً در کتاب های دانشگاهی یافت می‌ شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت‌ ها، نحوهٔ دیگر بیان جملات،جای گذاری جملات، واژه‌ های مترادف می ‌باشد.

در آزمون iBT دانشجو باید مهارت‌ هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده ‌های اصلی و جدول بندی را دارا باشد. به طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می ‌تواند کمک کننده باشد.

 

۲. مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

 

این بخش شامل 6 متن می‌ باشد؛ دو مکالمهٔ دانشجویی و 4 متن نیز شبیه سازی کلاس درس دانشگاهی و مباحثات است.

 

۳. مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)

 

این بخش مجموعاً شامل 6 قسمت است؛ 2 قسمت مستقل که در هر کدام از آنها 1 سوال دربارهٔ زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. 4 قسمت هم به صورت تلفیقی است که بخش های reading ،listening همراه با بخش speaking وجود دارد.

در این بخش ها دانشجو باید در مورد خلاصهٔ متنی که می ‌خواند یا می ‌شنود و یا ایده ‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت ‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.

 

۴. مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)

 

این بخش شامل 2 قسمت است. یک قسمت تلفیقی و یک قسمت مستقل.

در بخش تلفیقی دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامهٔ آن گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقالهٔ شخصی در مورد سوال ارائه شده می ‌نویسد.

 

نمره هر یک از مهارت‌ ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌ شود که برای ورود به اکثر دانشگاه ‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.